Kinderen die buiten België verblijven

In principe bestaat er slechts een recht op Belgische kinderbijslag voor kinderen die in ons land opgevoed worden. Toch zijn een aantal uitzonderingen mogelijk.

Het kind verblijft tijdelijk in het buitenland

Met tijdelijk wordt bedoeld dat het kind één of meerdere keren per jaar in het buitenland verblijft maar nooit langer dan twee maanden in hetzelfde kalenderjaar. Alleen kinderen die voor gezondheidsredenen in het buitenland verblijven, mogen langer uit België wegblijven. Met de nodige medische bewijzen kunnen zij maximum 6 maanden per kalenderjaar in het buitenland blijven.

Het kind verblijft in het buitenland tijdens de schoolvakanties

Een kind dat in België verblijft mag zijn schoolvakanties in het buitenland doorbrengen (maximum 120 dagen per jaar).

Het kind volgt lessen over de grens

Een kind dat school loopt over de grens behoudt het recht op kinderbijslag op voorwaarde dat het elke dag bij zijn ouders in België terugkeert.

Het kind studeert in een land waar de Europese sociale verordeningen van toepassing zijn:

Bulgarije, Cyprus, Denemarken, Duitsland, Estland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Ierland, Italië, Letland, Liechtenstein, Litouwen, Luxemburg, Malta, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, Slovenië, Slowakije, Spanje, Tsjechië, het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord Ierland, IJsland, Zweden en Zwitserland.

Het kind studeert buiten de Europese Economische Ruimte

Op voorwaarde dat het kind ingeschreven blijft in België, er geen ander recht op kinderbijslag bestaat en dat geen van de ouders, stiefouders, of diegenen waarmee deze een feitelijk gezin vormen, in het land waar onderwijs wordt gevolgd een activiteit uitoefenen, bestaat er een recht:

  • Voor kinderen die in België reeds een einddiploma secundair onderwijs behaalden en die niet-hoger onderwijs volgen in een land buiten de Europese Economische Ruimte. Deze algemene afwijking wordt beperkt tot maximum één schooljaar.
  • Voor kinderen die nog geen diploma hoger onderwijs behaalden en die hoger onderwijs volgen in een land buiten de Europese Economische Ruimte.
  • Voor kinderen die reeds een diploma hoger onderwijs behaalden en die hoger onderwijs volgen in een land buiten de Europese Economische Ruimte. Deze algemene afwijking wordt beperkt tot maximum één schooljaar.

Het kind studeert buiten België met een studiebeurs

Wanneer het kind normaal in België verblijft en een studiebeurs krijgt voor het volgen van onderwijs in het buitenland, kan er een recht op kinderbijslag bestaan. Het kan hierbij zowel om een studiebeurs van een Belgische of buitenlandse instelling gaan.

Het kind studeert/wordt opgevoed in een land waarmee België een verdrag gesloten heeft

Momenteel heeft België nog met zes landen verdragen gesloten op het vlak van kinderbijslag: Turkije, Algerije, Marokko, Tunesië, Zwitserland en alle republieken van het vroegere Joegoslavië.

Het kind vergezelt de naar het buitenland gedetacheerde ouder

Een gedetacheerde ouder is de de ouder die door zijn (Belgische) werkgever voor een bepaalde periode naar het buitenland gestuurd wordt voor een specifieke opdracht, terwijl hij tijdens die periode toch onder het systeem van de Belgische Sociale Zekerheid blijft.

Kinderen die in zo’n geval hun gedetacheerde ouder vergezellen, blijven verder aanspraak maken op Belgische kinderbijslag. Wanneer de gedetacheerde werknemer de Belgische nationaliteit heeft kan er desgevallend recht op kraamgeld bestaan indien er een recht op kinderbijslag bestaat.

Alle andere situaties geven in principe geen recht op kinderbijslag. Toch kan steeds een aanvraag om een individuele afwijking ingediend worden bij de Minister van Sociale Zaken.